تبلیغات
سربازان سایبری ولایت - روز مبارزه با سلاحهای شیمیایی و میكروبی
 
سربازان سایبری ولایت
وَأَعِدُّوا لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ
درباره وبلاگ


خــدا خالق عشقه
محـمد گل عشقه
عـلی مظهر عشقه
زهـرا وجود عشقه
حسـن نمادعشقه
حسـین سالارعشقه
عبــاس ساقی عشقه
زیــنـب شاهد عشقه
سجــاد راوی عشقه
باقـــر کلام عشقه
صــادق احیای عشقه
کــاظم صابرعشقه
رضــا ضامن عشقه
تقـــی جمال عشقه
نقـــی پاکی عشقه
حســن بقای عشقه
مهـدی قیام عشقه

اللهم عجل لولیک الفرج


مدیر وبلاگ : سرباز سایبری ولایت
 
هشتم تیرماه از آن رو به عنوان « روز مبارزه با سلاحهای شیمیایی و میكروبی» نامگذاری شد كه در بعد از ظهر روز یكشنبه هفتم تیر 1366( برابر با 28 ژوئن1987) شهرستان سردشت با جمعیتی حدود 12 هزار نفر، توسط هواپیماهای رژیم بعث عراق مورد حمله بمبهای شیمیایی و گاز خردل و تاولزا قرار گرفت. در این حمله صدها تن به شهادت رسیده و بیش از 8 هزار مصدوم و زخمی بر جای ماند و همچنان هر ساله تعدادی از این مصدومین به جمع كشته شدگان می پیوندند. ایران با اعزام مجروحین به كشورهای اروپایی همچون آلمان و فرانسه در پی اثبات استفاده عراق از این سلاحها بود ولی تا زمانی كه جنگ ادامه داشت، هیچ كشوری آن را محكوم نكرد تا اینكه بعد از جنگ تحمیلی قدرتهای بزرگ آن را بهانه ای برای اشغال عراق و سرنگونی صدام حسین عنوان كردند. این در حالی است كه این سلاحها توسط همین قدرتهای غربی در اختیار عراق قرار گرفت و تا زمانی كه جنگ بر علیه ایران بود نه تنها عراق را در استفاده از سلاحهای شیمیایی منع نكردند، بلكه در انتقال علمی و واگذاری مستقیم تكنولوژی به آن از هیچ كوششی فروگذار ننمودند.
در جهانی كه از حدود 200كشور تشكیل شده است، 7 كشور اعلام كرده‌ اند كه سلاح هسته ‌ای در اختیار دارند. بیش از 20 كشور نیز دارای سلاح‌های شیمیایی و نزدیك به 10 كشور نیز از سلاح بیولوژیك برخوردارند و چندین كشور نیز دارای موشك های بالستیك عملیاتی هستند.
استفاده آمریكا از سلاح‌های شیمیایی، در جنگ ویتنام، اثرات بیماری ‌زایی بر روی سربازان، كشاورزان و افرادی كه به نحوی با این مواد در تماس بوده ‌اند گذاشته است. مواد استفاده شده در این جنگ جزو سمی ‌ترین موادی بوده كه تا به حال در جنگ ها استفاده شده است. علاوه بر ویتنام در جنگ‌های خلیج فارس نیز از سلاح‌های شیمیایی استفاده شده است. موادی كه در سلاح‌های شیمیایی به كار می‌روند سه دسته‌اند: موادی كه بر اعصاب اثر می‌گذارند، موادی كه بر پوست اثر می‌گذارد و ماندگاری فراوانی در محیط دارند،‌ موادی كه بر دستگاه تنفسی اثر گذاشته و به شدت به بافت ریه آسیب می‌رساند.
ماده اولیه سلاح شیمیایی اعصاب، بسیار سمی و تهیه آن ارزان و سهل‌الوصول است. گاز اعصاب كه اولین بار توسط یك شیمیدان آلمانی، در دهه 1930 كشف شد از نظر شیمیایی جزو تركیبات گروه «ارگانو فسفره» محسوب می‌شود و مایعی بی‌رنگ است كه درجه فراریت آن متفاوت است.
عامل ناتوان كننده ( گازهای تهوع آور)، عامل خفه كننده با سرعت بالا(فسژن)، عامل خونی (كلرورسیانور، سیانورهیدرژن)، عامل اعصاب با قدرت مختل كنندگی سریع سیستم عصبی حتی به صورت بلند مدت( سارین، سومان، تابون، ریسین، وی ایكس)، عامل تاولزا با قدرت بسیار بالای تخریب فیزیولوژی در بلند مدت(لویزیت، خردل با خلوص 97%-94%) نمونه هایی از سلاحهای شمیایی است كه عراق در طول جنگ از آن بر علیه مردم ایران استفاده كرد.
وی همچنین طی سفری كه در سال 1364 به ایران داشت ضمن تأیید پیشرفت و به كار گیری این نوع سلاحها توسط عراق، خالص تر شدن این ماده نسبت به گذشته را تنها در سایه حمایت های فنی و تكنولوژی غرب از صدام امكان پذیر دانست. فروش 500هزار تن گاز خردل به عراق توسط شركت بلژیكی «فیلیپس پترولیوم» در سال 1362، ساخت مجتمع سامره عراق به عنوان « بزرگترین كارخانه سلاح شیمیایی جهان» توسط شركت آلمانی « كارل كولمب» كه از گاز خردل و اسید پروسیك تا گازهای عصبی سارین و تابون در این كارخانه تولید می شد و .. گوشه هایی از حمایت تسلیحاتی غرب از صدام است چندان كه تلویزیون انگلیس در گزارشی اعلام كرد:« عراق تا كنون 200 بار از سلاح شیمیایی استفاده كرده است».
بیش از 200شركت غربی در تجهیز عراق به سلاح های شیمیایی دست داشته اند كه از این میان 40 شركت متعلق به كشور آلمان است. تا كنون تنها از سلاح های شیمیایی نام برده شده اما بنا به گفته رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، اسنادی مبنی بر استفاده عراق از سلاح های میكروبی در منطقه طلائیه و در عملیات خیبر نیز وجود دارد.

آنچه در پی مطالعه خواهید فرمود، مروری است بر تاریخ استفاده رژیم عراق از این سلاح ها در طول جنگ تحمیلی و انواع سلاح های شیمیایی و آثار واقسام سلاح های شیمیایی كه امیدواریم حاوی مطالبی مفید برای عزیزان خواننده باشد.

جنگ شیمیایی ایران و عراق

اولین باری كه ارتش عراق از سلاح شیمیایی در جنگ استفاده كرد مربوط به 27 مهرماه 1359 در منطقه جنوب (استان خوزستان) است. در این سال عراق چهار بار از سلاح شیمیایی از نوع تاول زا (گاز خردل) استفاده كرده كه 1 مصدوم و 20 شهید به دنبال داشت.

حملات شیمیایی ارتش بعث در سال های 1360 و 61 كه مقارن بود با عملیات های پیاپی رزمندگان اسلام، گسترش یافت. در سال 1360 عراق 6 بار از این سلاح مرگبار و غیر انسانی استفاده كرد كه باز در همان منطقه (جبهه های جنوب) و از همان نوع تاول زا بود این بار 101 نفر به شهادت رسیدند.

در سال1361، در عملیات والفجر مقدماتی 12 بار مناطق غرب و جنوب مورد اصابت بمب های شیمیایی قرار گرفت. جبهه میانی، غرب و شمال غرب و بخشی از استان های ایلام، آذربایجان غربی، اردبیل، باختران، كردستان و سلیمانیه و در عملیات های والفجر 2 و 4 در سال1362، 64 بار مورد اصابت بمب های شیمیایی از نوع تاول زا(خردل) و اعصاب (تابون) قرار گرفتند.

بر اثر این حملات وحشیانه و غیر انسانی صدها نفر شهید و هزاران نفر مصدوم شدند.

در این سال (62) سلاح های شیمیایی تعداد زیادی از اهالی غیر نظامی مناطق مزبور را مصدوم و نابینا كرد. از تاریخ اول فروردین تا 27 اسفند 1363، 2225 نفر مصدوم و 40 شهید در عملیات های خیبر و بدر حاصل اصابت 58 بار بمب های تاول زا، اعصاب، خفه كننده و آلوده كننده خون است سال 1364، در عملیات های والفجر 8 و ابتدای والفجر 9 در مناطق جنوب 76 بار سلاح شیمیایی به كار رفت كه حاصل آن 77 شهید و حدود 11 هزار و 644 نفر مصدوم بود.

عراق در پاسخ به حملات رزمندگان اسلام و به خاطر شكست سنگین در عملیات های  پیروزمندانه كربلای دو،چهار ، پنج وشش 102 بار از سلاح های شیمیایی استفاده كرد كه 4720 نفر مصدوم و 107 نفر به شهادت رسیدند.

در سال 1365عراق در مناطق شلمچه، سردشت، خوزستان، بصره، كردستان، دیاله و ایلام 43 بار از سلاح شیمیایی استفاده كرد كه 9440 مصدوم  442 شهید حاصل این حملات وحشیانه بود.

در سال پایانی ،34 حمله شیمیایی در مناطق غرب، شمال غرب و جنوب ثبت شده است كه آخرین بار آن بعد از قرار داد 598 در تاریخ سوم شهریور در عملیات باز پس گیری «فاو» بود. بر اساس آمارهای رسمی نهادهای مسؤول در این رابطه تعداد كل شهدای حملات شیمیایی در طول جنگ حدود 2600 شهید و تعداد كل مصدومان نظامی و غیر نظامی حملات شیمیایی 107 هزار نفر و تعداد جانبازان شیمیایی (كه در حال حاضر تحت پوش بنیاد جانبازان هستند) حدود 45 هزار نفر است.

به كارگیری سلاح های شیمیایی از سوی عراق در حالی صورت می گرفت كه این كشور جزو 120 كشور امضا كننده پروتكل ژنو درباره منع استفاده از سلاح های سمی، خفه كننده و تركیبات باكتریولوژیك قرار داشت. پروتكل 1925 ژنو كه طی قطعنامه 2612 (12)Bسازمان ملل مجدداً به تصویب رسیده است، صراحتاً استعمال سلاح های شیمیایی را منع می كند.

اما به نوشته هفته نامه اشپیگل چاپ آلمان یك كارخانه تولید گاز خردل و اعصاب (تابون) می تواند سالیانه 000/760/1 تن مواد خام شیمیایی را به گازهای كشنده خردل و تابون مبدل سازد.

در حالی كه در كارخانه تولید سلاح های شیمیایی سامرا 4 خط تولید مشغول ساخت 4 نوع ماده ضد عصبی مرگ زا بود و مواد اولیه هر یك از خطوط تولید از كشورهای غربی به اسم گازهای حشره كش خریداری می شد كه تولید هفتگی آن جمعاً حدود 10 هزار تن بود. رادیوی صدای عراق در تاریخ 30 مهر 1380 اعلام كرد: در جنگ با ایران از پودر سیاه زخم استفاده می نمودو در طول 8 سال جنگ هر هفته اقدام به تولید 3 هزار لیتر ماده مادر در تولید پودر سیاه زخم می كرد. بر اساس تحقیقات به عمل آمده گاز تابون اغلب در زمان حمله به رزمندگان ایران مورد استفاده قرار می گرفت كه خیلی سریع مرگ را به دنبال دارد و از آنجا كه مواد این گاز به فاصله چند ثانیه تجزیه می شود، هیچ اثری از آن در محیط باقی نمی ماند.

پزشكان انگلیسی می گویند: بازماندگان بمباران شهر حلبچه كه بیش از 5 هزار كشته داشت به بیماری های روانی، پوستی و مغزی بسیار خطرناك مبتلا هستند و تعداد بیماران سرطانی بسیار زیاد است. این سلاح ها دارای تأثیر موروثی بوده و از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود.

ضایعات مشاهده شده در مصدومان شیمیایی به شرح ذیل می باشد.

1. سوختگی های پوستی از درجه 1 تا 3 در نقاط مختلف سطح بدن كه 20 تا 70 درصد سطح بدن را به خصوص صورت، دندان ها و نواحلی تناسلی را می پوشاند.

2. تحریك شدید چشم ها، ورم ملتهبه كه با احساس سوزش شدید، اشك، ریزش، ترس از نور و خیره شدن دید همراه است.

3. ضایعات ریوی، گرفتاری دستگاه تنفسی فوقانی، تمام بیماران از احساس سوزش در ناحیه سینه و سرفه و علایم فارانژیت و برنشیت رنج می برند و اكثراً دچار سرفه های پیاپی، دفع خلط و تنگی تنفس هستند.

4. عوارض گوارش شامل اشكال در بلع، حالت تهوع و استفراغ كه در مقایسه با سایر عارضه ها كمتر مشاهده می شود.

5. عوارض خونی كه خطرناك ترین عارضه در میان مصدومان گازها ی شیمیایی است پس از 5 تا 7 روز در بیمار علایم دپرسیون مغز استخوان پدید می آید. این علایم با كاهش سلول های خونی مشخص می شود و تعداد گلبول های سفید به 500 می رسد.

انواع سلاح های شیمیایی

وی ایكسVX

سمی ترین سلاح شیمیایی است و به شكل مایع چسبناك و بی رنگی است كه به آرامی به گاز بی رنگ و بو تبدیل می شود. وی ایكس با تحریك اعصاب موجب تشنج و فلج رگ های خونی و ریه ها می شود.

مقدار 10 میلی گرم از این ماده بر روی پوست برای مرگ كافی است و قربانیان درنهایت بر اثر خفگی می میرند.

عراق توانایی ساخت بیش از 200 تن وی ایكس را داشته و هرگز نیز آمار واقعی آن میزانی كه عراق ادعا می كند نابوده كرده، به دست نیامده است.

سارین

همانند وی ایكس مایع بوده و به سرعت تبخیر می شود. سارین همچونVX موجب ناتوانی، فلج و در پایان خفگی می گردد. فرقه [ژاپنی] «آنوم» در متروی توكیو به سال 1995 با پخش سارین 12 تن [از شهروندان این كشور] را به كام مرگ فرستاد. عراق در ابتدا به بازرسان تسلیحاتی اعلام كرده بود كه 112 تن از این ماده سمی را تولید كرده اما بعدها ادعا كرد این میزان 790 تن بوده است. این كشور همچنین نوعی بمبهای تركیبی تولید می كرد كه حامل 2 محفظه جداگانه مواد شیمیایی بوده و پس از انفجار در تركیب با یكدیگر سارین ایجاد می كرده است. عراق به ساخت هزاران راكت، گلوله های توپ و بمبهای محتوی سارین و استفاده از آنها علیه ایرانی ها در جنگ با این كشور طی دهه 1980 میلادی اعتراف كرده و [همچنین] عقیده بر این است كه [این تسلیحات] علیه شهروندان عراقی كرد نیز به كار گرفته شده است.

گاز خردل

گاز خردل در حالت معمولی مایعی بی رنگ است. عنصر خردل به گاز تبدیل می شود و ممكن است بی بو بوده یا با بوی تند خردل یا سیر استشمام شود. خردل به هنگام تماس [با بدن فرد] بافت ها را از بین می برد، زخم هایی شبیه تاول ایجاد می كند و منجر به آسیب ریه ها و چشم ها می شود. خردل اغلب مرگ آور نیست اما می تواند سبب كوری، مشكلات تنفسی و دیگر آسیبها [ی جسمانی] شود كه برای سال ها دردآور خواهند بود.

این گاز برای اولین بار در جنگ جهانی اول مورد استفاده قرار گرفت. بغداد دو دسته آمار از میزان تولید این گاز اعلام كرده است: [اولین بار میزان تولید خود را] 3 هزار و 80 تن [اما دربار دوم] 2 هزار و 850 تن اعلام كرد. عراق به استفاده گسترده از گاز خردل علیه [نیروهای] ایرانی در طول جنگ با ایران در دهه 1980 اعتراف كرده است. بغداد به سازمان ملل اعلام داشته كه بالغ بر 550 گلوله توپ حاوی گاز خردل را پس از جنگ 1991 خلیج فارس نابود كرده است.

سیاه زخمANRHRAX

3 دسته سیاه زخم بیماری زا وجود دارد: پوستی، گوارشی و ریوی یا تنفسی. مرگ آورترین نوع آن – و تنها نوعی كه به عنوان سلاح شناخته شده – سیاه زخم تنفسی است كه با علایم شبیه آنفولانزا شروع می شود اما در نهایت ریه ها را پر از مایع می كند و منجر به مرگ می شود.

تنها میزان كمی از پودر سیاه زخم در برخی افراد مستعد آلوده شده برای ایجاد عفونت مرگبار كافی است.

عراق اعتراف كرده بود كه 2 هزار و 200 گالن از میكروب سیاه زخم - كه چنانچه افراد به صورت مؤثر به آن آلوده شوند برای كشتن میلیون ها نفر كافی خواهد بود - تولید كرده است.

بازرسان تسلیحاتی می گویند عراق همچنین از دهه 1990 میلادی در تلاش برای تولید نوع مرگبارتر سیاه زخم خشك (پودری) بوده است. این نوع پودر از هواپیما امكان پخش دارد.

بوتولینوم توكسین

نوعی سم پست كه از باكتری «كلاستریدیوم بوتولیندم» به دست می آید و یكی از مرگبارترین سموم شناخته شده، به شمار می رود . میزان بسیار كمی از آن، در حدی كه غذا با این باكتری تماس پیدا كند، می تواند موجب گرفتگی عضلات معده، تاری دید و ضعف عضلانی گردد و تا فلج و مرگ نیز پیش رود. بوتولینوم چنانچه به شكل تولید شده باشد – به ویژه هنگامی كه استنشاق صورت گیرد – با فلج و مرگ سریع همراه خواهد بود.

میزان 70 بیلونیوم گرم از این سم برای كشتن كافی است. بغداد اعتراف كرده بود كه بالغ بر 5 هزار و 300 گالن از سم بوتولینوم توكسین را تهیه نموده كه بیشترین این میزان در كلاهك موشك ها و دیگر تسلیحات قرار داده شده بود.

افلاتوكسین

نوعی سم تولید شده از قارچی به نام «Aspergillius flavus» و از دسته قارچ هایی است كه در غلات پرورش پیدا می كنند. افلاتوكسین به طور بالقوه عامل سرطان زایی است كه موجب سرطان كبد می شود. این سم در مقادیر بالا می تواند سبب درد شكمی، تورم ریه ها و مغز، تشنج، كما و در نهایت مرگ شود.

رژیم بعث عراق اعتراف كرده بود كه بیش از 520 گالن افلاتوكسین تولید نموده و در كلاهك موشك ها و بمبها جاسازی كرده است.

آثار واقسام سلاح های شیمیایی

از این سلاحها برای كشتن افراد و وارد كردن صدمات بسیار جدی و یا ایجاد انواع معلولیت ها در انسان استفاده می شود. این سلاحها بر اساس اثرات مختلفی كه بر بدن افراد می گذارد، به 3 دسته تقسیم بندی می شوند. دسته اول سلاحهایی هستند كه روی سیستم عصبی بدن تأثیر می گذارند. در این دستهGA،GB،GD،GF وVX (متیل فسفو بوتیوئیك اسید، گاز سارین) قرار دارند. دسته دوم، اثرات خود را روی پوست به جا می گذارند و شاملHD (گاز خردل گوگرد)،HN (خردل نیتروژن)،L وCX هستند. دسته سوم نیز باعث اختلال سیستم تنفسی بدن می شوند. در این گروه گازهای بی رنگCG وDP، كلرین (CL) و فسفوكلرین (Ps) وجود دارند. از سلاحهای شیمیایی كه روی اعصاب اثر می گذارند، قبل و در طول جنگ دوم جهانی استفاده های بی شماری شده است.

دسته ی اول: این مواد از نظر شیمیایی وابسته به حشره كش های آلی فسفره هستند. این دسته از سلاحهای شیمیایی مانع از عمل آنزیم استیل كولین استراز می شوند. وقتی مواد شیمیایی این دسته وارد بدن شوند، غلظت استیل كولین را در بدن به بیش از حد لازم می رساند. ریه ها و چشمها به سرعت این مواد را جذب كرده در كمتر از یك دقیقه بر سیستم عصبی بدن تأثیرات قابل توجهی می گذارند. علایم آن به صورت آبریزش بینی، ترشح زیاد بزاق، تنگی قفسه سینه، كوتاهی تنفس، تنگی مردمك چشم، انقباض عضلانی و یا حالت تهوع و انقباض شكم ظهور می كند. دسته دوم سلاحهای شیمیایی كه بر روی پوست تاول و سوختگی ایجاد می كنند، ماندگاری فراوانی در محیط دارند. این مواد روی چشمها، پوشش مخاطی، ریه ها، پوست و اجزای خون اثر گذاشته و اگر از طریق تنفس وارد ریه ها شوند، بر شدت تنفس اثرات منفی می گذارند و اگر توسط غذا بلعیده شوند، سبب اسهال و استفراغ می شوند. خردل ها كه جزو این دسته هستند به خاطر خواص فیزیكی خود مقاومت و ماندگاری بسیار زیادی در سرما و دماهای معتدل دارند. اگر دو دقیقه از تماس یك قطره خردل با پوست بگذرد، صدمات جبران ناپذیری به این عضو وارد می شود.CX  نیز كه جزو این گروه است، پودری كریستالی شكل است كه در دماهای 39 تا 40 درجه سانتی گراد ذوب شده و در دمای 129 درجه سانتی گراد به جوش می آید. این ماده را با افزودن موادی خاص در دمای اتاق به حالت مایع در می آورند.CX دارای بوی بسیار نامطبوعی است.

در غلظت های كم آن سوزش شدید چشم بروز می كند، اما در غلظتهای بالا به پوست حمله كرده و چند میلی گرم آن سبب دردهای زیاد و سوزشهای فراوان شده و زخمهای بدی بر جای می گذارد. برای پیشگیری از اثر این مواد سربازان باید به لباسها و ماسكهای حفاظتی مجهز باشند. دسته سوم از سلاحهای شیمیایی آنهایی هستند كه بر دستگاه تنفسی اثر می گذارند. این مواد به شدت به بافت ریه آسیب می رسانند. فسفوژن كه خطرناك ترین عضو این گروه است، برای اولین بار در سال 1915 استفاده شد. این ماده گازی بی رنگ است كه در دمای 2/8 درجه سانتی گراد جوش می آید، بنابراین بسیار فرار و ناماندگار است، ولی چون غلظت بخار آن 4/3 برابر هوا است، به مدت طولانی در گودال ها و دیگر مناطق پست زمین باقی خواهد ماند. غلظت زیاد آن پس از چند ساعت سبب مرگ می شود، اما در غلظت های كم سبب سرفه، اختناق، احساس تنگی قفسه سینه، حالت تهوع و سردرد و غیره می شود

(انواع اول و سوم این سلاح یعنی گازهای سارین وخردل همان هایی هستند كه حكومت عراق در جریان جنگ تحمیلی از آنها در برابر رزمندگان ما و حتی مناطق كردنشین خود استفاده كرد.)

در این میان، محققان طرفدار صلح نیز بیكار ننشسته اند و همواره برای یافتن راه حل مبارزه با این سلاحها، مطالعه و تحقیق می كنند. مثلاً آنها فهمیده اند اگر موشها مقدار كمی از آنزیمی با نامNTE داشته باشند، نسبت به فسفرهای آلی حساسترند. این موشها كم تحرك تر هستند و شانس مردنشان نسبت به جانورانی كه مقدار این آنزیم در بدنشان در حد طبیعی است، 2 برابر بیشتر است، پس وجود این آنزیم در بدن موشها از اثر فسفرهای آلی جلوگیری می كند. به همین ترتیب، انسانها نیز ژن این آنزیم را دارند، پس می توان امیدوار بود كه از داورهایی كه سطحNTE را افزایش بدهند، برای مبارزه با این مواد شیمیایی استفاده كرد، البته این داروها را باید پیش از حمله گازهای شیمیایی به كار برد. به عبارت دیگر، «هیچ درمانی برای ضایعات مواد شیمیایی وجود ندارد، مگر پیشگیری از تماس انسان ها با این مواد» اما باید پرسید آینده این سلاحها چیست و ماهیت سلاحهای جدید چه خواهد بود؟

 آیا ممكن است آینده ای رویایی در پیش رو داشته باشیم كه در آن كاربرد هرگونه سلاح شیمیایی از نظر وجدان تمامی افراد كاری غیرقانونی باشد؟ آیا ممكن است آیندگان روزهای سیاه گذشته را به دست فراموشی بسپارند؟نوع مطلب : دفاع مقدس،سپاه،بسیج، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
یکشنبه 2 تیر 1398 05:51 ب.ظ

You explained it exceptionally well!
cialis 5 mg effetti collateral cialis super acti cialis cuantos mg hay free cialis cialis per paypa cialis coupons cialis 5mg billiger cialis billig cialis 5 mg buy cialis generic tadalafil buy
یکشنبه 2 تیر 1398 03:17 ق.ظ

Seriously loads of wonderful advice.
cialis billig comprar cialis navarr what is cialis cialis italia gratis cialis online nederland cialis 5 mg scheda tecnica compare prices cialis uk rezeptfrei cialis apotheke cialis farmacias guadalajara deutschland cialis online
جمعه 31 خرداد 1398 06:04 ب.ظ

Good information, With thanks!
cialis sicuro in linea tadalafilo cialis pills boards cialis lilly tadalafi cialis coupon generic for cialis cialis 5mg viagra vs cialis vs levitra cialis lilly tadalafi cialis vs viagra
پنجشنبه 30 خرداد 1398 06:24 ق.ظ

Fantastic tips. With thanks!
dosagem ideal cialis cialis online cialis free trial look here cialis cheap canada cialis 5mg billiger cialis online cialis professional from usa cialis professional from usa wow look it cialis mexico cialis diario compra
یکشنبه 26 خرداد 1398 08:13 ب.ظ

Amazing quite a lot of beneficial knowledge.
cialis 5 mg schweiz prix cialis once a da bulk cialis cialis reviews cialis prices in england the best choice cialis woman free cialis buying brand cialis online buy cialis online cialis savings card
شنبه 25 خرداد 1398 03:56 ب.ظ

Awesome tips. Thanks a lot!
venta de cialis canada cialis official site tadalafilo we recommend cialis best buy get cheap cialis only here cialis pills opinioni cialis generico usa cialis online price cialis best look here cialis cheap canada
شنبه 25 خرداد 1398 01:34 ق.ظ

You said it superbly.
cialis from canada cipla cialis online we like it cialis price buy cialis cheap 10 mg 40 mg cialis what if i take where to buy cialis in ontario try it no rx cialis generic for cialis click here take cialis generic cialis pill online
پنجشنبه 23 خرداد 1398 08:41 ب.ظ

With thanks! Ample write ups!

achat cialis en itali tadalafil 5mg cialis side effects cialis with 2 days delivery cialis rezeptfrei we choice cialis uk cialis arginine interactio trusted tabled cialis softabs does cialis cause gout cialis generico online
دوشنبه 20 خرداد 1398 01:13 ب.ظ

Beneficial content. Kudos.
cialis taglich cialis prezzo in linea basso cialis wir preise i recommend cialis generico cialis cost sialis fast cialis online buy original cialis enter site 20 mg cialis cost viagra cialis levitra
دوشنبه 20 خرداد 1398 11:09 ق.ظ

I always used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of net therefore from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.
جمعه 23 فروردین 1398 03:53 ب.ظ

You actually stated it fantastically!
trusted pharmacy canada canadian viagra canadian pharmaceuticals reviews canada online pharmacies for men canadian government approved pharmacies order canadian prescriptions online buy viagra now canadian pharmaceuticals canadian pharmacy meds pharmacy canada reviews
پنجشنبه 22 فروردین 1398 02:00 ق.ظ

Excellent advice. Regards!
canada drugs canadian discount pharmacies in canada prescriptions from canada without canadian discount pharmacies in canada northwestpharmacy canadianpharmacyusa24h is it legal canadian cialis canadian pharmacies that ship to us canadian pharmacies that ship to us canadian government approved pharmacies
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:16 ق.ظ

Thanks a lot. Terrific information.
effetti del cialis generico cialis mexico when can i take another cialis trusted tabled cialis softabs if a woman takes a mans cialis only now cialis for sale in us venta de cialis canada generico cialis mexico 40 mg cialis what if i take walgreens price for cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 04:15 ب.ظ

Whoa a lot of fantastic facts.
cialis cipla best buy we recommend cialis info acquisto online cialis cialis diario compra cialis rckenschmerzen when can i take another cialis cialis 20 mg effectiveness order a sample of cialis cialis uk next day preis cialis 20mg schweiz
سه شنبه 13 آذر 1397 04:52 ق.ظ

You suggested that wonderfully!
cialis official site acheter du cialis a geneve cialis generika in deutschland kaufen cialis tablets enter site natural cialis cialis kaufen cialis flussig cialis 100mg suppliers cialis side effects cialis sale online
دوشنبه 12 آذر 1397 03:45 ب.ظ

With thanks. Quite a lot of postings.

comprar cialis navarr cialis pills enter site 20 mg cialis cost generic cialis at walmart acheter cialis kamagra i recommend cialis generico cialis daily dose generic tadalafil cialis for sale south africa cialis generico postepay
دوشنبه 12 آذر 1397 04:35 ق.ظ

You reported this exceptionally well.
venta de cialis canada best generic drugs cialis walgreens price for cialis cialis prezzo al pubblico import cialis cialis 30 day trial coupon 5 mg cialis coupon printable cialis prices in england cialis coupons printable only best offers cialis use
یکشنبه 11 آذر 1397 04:01 ب.ظ

You actually said that very well!
click here take cialis achat cialis en europe sialis cialis arginine interactio prezzo di cialis in bulgaria cialis for sale cialis price thailand click now cialis from canada generic cialis in vietnam cialis for sale south africa
شنبه 10 آذر 1397 03:52 ق.ظ

This is nicely expressed! !
cialis uk next day tadalafilo cialis generika in deutschland kaufen cialis name brand cheap cialis 5 mg buy only now cialis for sale in us order generic cialis online cialis daily cialis price in bangalore cialis coupons
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:28 ق.ظ

You actually revealed it very well.
trusted tabled cialis softabs how much does a cialis cost viagra or cialis warnings for cialis cialis tablets australia cialis 5 mg buy purchase once a day cialis cialis arginine interactio order a sample of cialis we choice free trial of cialis
سه شنبه 10 مهر 1397 02:21 ب.ظ

You suggested that effectively!
cialis rezeptfrei sterreich cialis coupons printable cialis name brand cheap safe site to buy cialis online cialis 5mg billiger preis cialis 20mg schweiz safe site to buy cialis online price cialis best cialis 20 mg cut in half cialis generico milano
شنبه 7 مهر 1397 09:43 ق.ظ

Effectively voiced genuinely. !
cialis daily new zealand price cialis per pill interactions for cialis viagra cialis levitra cialis bula cialis baratos compran uk cialis 5 mg buy cialis online nederland tadalafil 20 mg tadalafil
شنبه 31 شهریور 1397 11:06 ب.ظ

Thanks a lot. I appreciate this.
drugstore online shopping canadian pharmacy viagra brand canadian drugs order canadian prescriptions online trust pharmacy of canada canada drugs online how safe are canadian online pharmacies canadian pharmaceuticals nafta canadian online pharmacies legal pharmacy canada online prescriptions
چهارشنبه 28 شهریور 1397 11:07 ب.ظ

Kudos. Good stuff.
5 mg cialis coupon printable only now cialis 20 mg brand cialis generic cialis herbs cialis efficacit tarif cialis france cialis daily new zealand cialis generico postepay 5 mg cialis pharmacie en ligne canadian discount cialis
چهارشنبه 14 شهریور 1397 01:40 ق.ظ

You revealed it really well!
canada medication list canadian prescription drugstore canadian pharmacy meds candida viagra canadian online pharmacies reviews online pharmacies legitimate rx from canada canadian pharmacys canadian medications viagra canadiense
سه شنبه 13 شهریور 1397 07:18 ق.ظ

Beneficial posts. With thanks!
buy viagra online forum want to buy viagra getting viagra uk viagra cheap price generic viagra order buy viagra tablets how get viagra buying viagra without prescription buy viagra alternative sildenafil online pharmacy
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:21 ب.ظ

Terrific write ups. Regards.
cialis billig cialis 20 mg viagra or cialis estudios de cialis genricos generic cialis 20mg tablets discount cialis brand cialis generic we choice cialis pfizer india prezzo di cialis in bulgaria tesco price cialis
یکشنبه 11 شهریور 1397 03:16 ب.ظ

Very good postings. Appreciate it!
cialis 20mg prix en pharmacie cialis without a doctor's prescription generico cialis mexico what is cialis link for you cialis price recommended site cialis kanada cialis 5mg billiger cialis 5 mg funziona tadalafil tablets cialis dosage amounts
سه شنبه 23 مرداد 1397 04:52 ق.ظ

Great stuff, Thank you!
where to buy viagra online uk buy viagra uk pharmacy online pharmacy for viagra where can you buy viagra online safely viagra cheap online buying viagra from canada how to order viagra get viagra prescription online where can i buy viagra without a prescription buy generic viagra australia
دوشنبه 7 خرداد 1397 06:46 ق.ظ

Tips very well considered!.
when can i take another cialis cialis rezeptfrei sterreich tadalafil prescription doctor cialis cialis price thailand cialis venta a domicilio import cialis cialis super acti cost of cialis cvs look here cialis cheap canada
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30پیوندهای روزانه
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
بیداری افکار،شبستر


گل نرگس

جهت ورود به سایت بچه شیعه کلیک کنید