سربازان سایبری ولایت
وَأَعِدُّوا لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ
درباره وبلاگ


خــدا خالق عشقه
محـمد گل عشقه
عـلی مظهر عشقه
زهـرا وجود عشقه
حسـن نمادعشقه
حسـین سالارعشقه
عبــاس ساقی عشقه
زیــنـب شاهد عشقه
سجــاد راوی عشقه
باقـــر کلام عشقه
صــادق احیای عشقه
کــاظم صابرعشقه
رضــا ضامن عشقه
تقـــی جمال عشقه
نقـــی پاکی عشقه
حســن بقای عشقه
مهـدی قیام عشقه

اللهم عجل لولیک الفرج


مدیر وبلاگ : سرباز سایبری ولایت

برای نمایش بزرگترین اندازه كلیك كنید

مهدی عجل الله تعالی فرجه، ادامه حسین علیه السلام است و انتظار، ادامة عاشورا و بر‌آمده از آن.
مهدی عجل الله تعالی فرجه، فرزند حسین علیه السلام است و فرهنگِ انتظار برآمده از فرهنگ عاشورا و انتظارِ حسین دیگری را كشیدن. این دو پیوندی دیرین و مستحكم با هم دارند. یكی پشتوانه فرهنگی و زمینه‌ساز برای دیگری است. یكی رمز قیام و به پا خاستن شیعه است و دیگری، عامل حفظ و استمرار آن. عاشورا، دریچه‌ای به انتظار است و انتظار، تجلی آرزوها و آمال كربلا.
انتظار، ثمرة كربلاست. بدون كربلا، انتظار بی معناست. یاران مهدی، همه كربلائیند و در فراز و فرود تاریخ، غربال شده و آب‌دیده‌اند. مگر می‌توان بی عاشورا، انتظار داشت؟ انتظار بی عاشورا، انتظار بی پشتوانه است.
انتظار و عاشورا، دو بال پرواز شیعه است؛ اگر این دو نبود، چشمة‌ غدیر هم می‌خشكید.
پیوند فرهنگ عاشورا و انتظار، دلایل و شواهد متعددی دارد. ما در این مقاله، ضمن بیان آنها، به تحلیل و رهیافت های برخاسته از آنها خواهیم پرداخت:
بخش اول: پیوندها
نگاه به عاشورا و انتظار، می‌رساند كه میان این دو، پیوندها و رابطه‌هایی است:
حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه، فرزند حسین علیه السلام است و خونخواه امام حسین علیه السلام. اولین كلام امام عصر عجل الله تعالی فرجه، یاد جدشان حسین بن علی علیه السلام است. شعار یاوران قائم آل محمد عجل الله تعالی فرجه، یالثارات الحسین است. یاری اباعبدالله علیه السلام، یاری حجت بن الحسن العسكری علیه السلام است. آن دو بزرگوار دارای لقبهای مشتركی هستند، نظیر: ثارالله، غریب، رانده‌شده و ... . زیارت عاشورا از خونخواهی امام حسین علیه السلام در ركاب مهدی خبر می‌دهد. مطابق روایات، در روز عاشورا و میلاد امام حسین علیه السلام، باید به یاد حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه بود و در روز میلاد امام زمان عجل الله تعالی فرجه و شب قدر با زیارت امام حسین علیه السلام به یاد اباعبدالله علیه السلام. روز ظهور قائم آل محمد (ص)، عاشوراست. به زیارت امام حسین علیه السلام و زیارت صاحب الامر علیه السلام در اعیاد اسلامی توصیه شده است. شهر كوفه، پایگاه مشترك این دو امام معصوم است. امام عصر علیه السلام به قرائت زیارت عاشورا و زنده نگهداشتن یاد عاشورا عنایت دارند. هر دو امام علیه السلام با بیعت نكردن با طاغوت به اصلاح گری می‌پردازند. بالاخره در روایات، آرزوی شهادت در ركاب این دو امام  علیه السلام برای شیعیان، تحسین شده است.

 

بخش دوم: تحلیل‌ها
از پیوندها، به تحلیل‌ها می‌رسیم:
عاشورا، پشتوانة فرهنگی انتظار است و منتظران مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه، پرورش یافته مكتب عاشورا هستند. نقش زنان در قیام امام حسین علیه السلام و امام مهدی عجل الله تعالی فرجه بسیار پر رنگ است.
اباعبدالله الحسین علیه السلام و امام زمان عجل الله تعالی فرجه در اهداف، یاران و زمانه اشتراك دارند. توجه به درگیری و نبرد بین حق و باطل، امری است ضروری و سنتی است الهی و جاری. در این مسیر سختی‌ها و مشكلات فراوانی بوده است؛ حفظ دین دشوار است. سازش ناپذیری این دو امام، تدبیر و مدیریت وتلاش جهت جذب و نیروسازی از تحلیل‌های دیگری است كه از عاشورا و انتظار به دست می‌آید. عاشورا و انتظار با تكیه بر سنتهای الهی، دولتهای باطل را به زوال و نابودی می‌كشانند.
عده‌ای پس از طلب یاری امام، از یاری او به خاطر مشكلات و ... بازمی‌مانند و با جدا شدن از سپاه حق به عذاب ابدی دچار می‌شوند و عده‌ای، پیروز میدان بوده و سعادتمند می‌گردند.
و . . .
بخش سوم: رهیافت‌ها
همه كسانی كه خود را از منتظران واقعی حضرت می‌دانند، بایستی ضمن تبیین دین، فرهنگ عاشورا و بسیج را تبیین كنند و با الگوسازی؛ اقدام به جذب نیرو و تبلیغ نمایند. باید با توجه به عامل تنش زدایی، جامعه را آماده حركت به سمت شناخت و معرفت امام كرد.
1.  تبیین فرهنگ عاشورا
اگر عاشورا پشتوانه فرهنگی «انتظار» است، پس باید در جهت تبیین حركت عاشورا و نیز برگزاری هر چه با شكوه تر مراسم عاشورا و معرفی اسوه­های جاویدان آن، تلاشی دو­چندان كرد.
خیلی فرق است بین این كه به «عاشورا» به عنوان پشتوانه و عقبه فرهنگی و الهام پذیرِ انتظار نگاه شود؛ یا یك سنّت برخاسته از عواطف و احساسات قومی.
رسانه­های عمومی، به خصوص صدا و سیما، حوزه­های علمیه و مراكز فرهنگی، نقش حیاتی و اساسی درغنا بخشیدن به این فرهنگ دارند.
«كربلا»، دانشگاه بزرگی است با كلاس ها و درسهای بسیار كه ابعاد و آموزه های این دانشگاه بزرگ، هنوز هم بر بسیاری پوشیده است. باید در این دریای عمیق، گسترده و پُربار، غواصانی ماهر و زبردست، به صید بپردازند تا گوهرها و مرواریدهای گران بهای آن را به چنگ آورده، در اختیار خواستاران و خریداران قرار دهند.
هنوز هم این حركت عظیم و منشور بی­نهایت، زوایای پنهان و ابعاد گسترده­ای دارد كه تنها بر عاشقان طالب رخ می­نماید.
2.  تبیین دین
عصر حسین علیه السلام ، عصر غربت دین بود و عصر انتظار نیز چنین است. قیام حسین علیه السلام و فرزندش مهدی علیه السلام برای احیای دین است.
منتظر مهدی علیه السلام، باید از دین، ضرورت، قلمرو، و زبان آن و... تحلیلی عمیق داشته باشد تا در این عصر، بتواند زمینه ساز حركت مهدی عجل الله تعالی فرجه باشد.
3.  الگو سازی
حسین علیه السلام و یارانش الگوی منتظرانند، از این رو باید در مبانی فكری و ویژگی های رفتاری و تربیتی آنان، درنگی شایسته كرد.
4.  معرفت امام
كسانی می­توانند شعار خود را «یا لثارات الحسین» قرار دهند كه به مقام «ابوّت با امام»[1] رسیده باشند تا بتوانند خون خواه او باشند این، ممكن نیست مگر با معرفت به حق امام علیه السلام. شعار «یالثارات الحسین» فقط یك شعار برخاسته از عواطف و عصبیت های قومی و نژادی نیست، بلكه برخاسته از معرفت به حقِّ «ولایت امام» است. این معرفت، شناخت حسب و نسب و فضایل آنان نیست، بلكه عرفان به حق ولایت آنان است. [«أَلَسْتُ أَوْلَى بِكُمْ مِنْكُمْ بِأَنْفُسِكُم‏»[2] و «النَّبِیُّ أَوْلى‏ بِالْمُؤْمِنِینَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ »[3] آنان، از خودمان  به ما آگاه تر و مهربان ترند و از همه هواهای نفسانی آزادند.
این شعار، شعار كسانی است كه با درك اضطرار به وحی و حجت، از همه تقلیدها، تلقین‌ها، هوس‌ها، غریزه‌ها و... جدا شدند و رسول و امام را به عنوان مربی خود انتخاب كردند كه: «أَنَا وَ عَلِیٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّة»[4]
این درك از امام و این آگاهی از حق ولایت ایشان، ما را به مقام ابوّت و در نتیجه خونخواهی آنان می‌رساند؛ آن هم نه پدر جسمانی من كه پدر روحانی، مربی، هادی و پیشوای من؛ آن  هم پدری كه «مصباح»، «سفینه»، «میزان»، «وارث»، «امین» و «اسوه» است و سبب سعادت و رستگاری، امنیت، حفظ، نجات، عزّت، قبولی اعمال و... است.
این نگاه به امام و آگاهی از شؤون و آثار ولایت آنان، ثمرات و بارهای زیادی با خود دارد و فاصله گرفتن از آن، ضررهای جبران ناپذیری به همراه دارد. از گام های اساسی تمام مراكز فرهنگی و آموزشی، تبیین دقیق این معنا از امامت است.
5.  عزّت
«عزّت» اساس حركت حسینی و مهدوی است و می تواند اساس سیاست راهبردی حكومت دینی در سطح روابط بین المللی باشد. حكومت دینی- به عنوان زمینه ساز دولت كریمة مهدوی- از هر گونه رابطه و مذاكره­ای كه شائبه ذلت داشته باشد، پرهیز می­كند. منتظرِ «دولت عزیز» (تُعِزُّ بِهَا الْإِسْلَامَ وَ أَهْلَه‏)[5] ، خود باید عزیز باشد. حسین علیه السلام هم می فرمود: «هَیْهات مِنَّا الذِلَّّة»
6.  جذب نیرو و تبلیغ
آن جا كه حسین علیه السلام و مهدی علیه السلام ازجذب نیرو و تبلیغ دین دست نمی‌كشند، تكلیف منتظران و پیروان آنان مشخص است. جذب نیرو و تبلیغ در سطح داخلی و خارجی، از تكالیف عمدة حكومت‌های دینی، به عنوان زمینه سازان دولت كریمة مهدوی است.
7.  اخلاق
فریاد «هل من ناصر» حسینی و مهدوی، همواره به گوش می­رسد؛ باید این فریاد را پاسخ گفت. اما چگونه؟ امیرمومنان علیه السلام و امام صادق علیه السلام این چگونگی را پاسخ می­دهند:
حضرت علی علیه السلام می‌فرماید:
«أَعِینُونِی بِوَرَعٍ وَ اجْتِهَادٍ وَ عِفَّةٍ وَ سَدَادٍ[6] ؛ با پرهیزكاری و تلاش فراوان و پاكدامنی و راستی مرا یاری دهید».
امام صادق علیه السلام نیز می‌فرماید:
«مَنْ سُرَّ أَنْ یَكُونَ مِنْ أَصْحَابِ الْقَائِمِ فَلْیَنْتَظِرْ وَ لْیَعْمَلْ بِالْوَرَعِ وَ مَحَاسِنِ الْأَخْلَاقِ وَ هُوَ مُنْتَظِر[7] ؛ كسی كه دوست دارد، از یاران قائم باشد، باید منتظر باشد و در همان حال، از گناهان اجتناب ورزد و خود را به اخلاق نیكو بیاراید».
ترویج اخلاق و فضایل اخلاقی، به عنوان راهبردی اساسی در حكومت دینی مطرح است. این سیاست كلان و راهبردی به همراه راه‌كارهای اجرایی آن می‌تواند به عنوان یك هدف و معیار، برای نقد تمامی ارگان های فرهنگی، آموزشی و تبلیغی باشد.
8.  عنایت ویژه به زنان
با توجه به نقش زنان در قیام مهدی عجل الله تعالی فرجه و حضور آنان در دولت كریمه، باید برای رشد، اعتلا و بالندگی این قشر مهم و اثرگذار سرمایه گذاری جدّی صورت گیرد.
به نظر می­رسد تا كنون آن گونه كه شایسته و در خور منزلت زنان است، كاری بایسته برای آنان صورت نگرفته است. هنوز در سطح حوزه ها، مراكز علمی- فرهنگی، و مدیریت‌های میانی و كلان جامعه، نقش زن در حاشیه است. باید برای تربیت و تحصیل زنان، سرمایه گذاری‌های اساسی صورت گیرد. غفلت از این نگاه راهبردی، ضرر و زیان­های جبران ناپذیری به انقلاب اسلامی وارد ساخته است. از این رو تلاش دو چندان و آگاهانه، جهت جبران این ضایعه، می طلبد.[8]
--------------------------------------------------------------------------------
[1]- امامان شیعه، بنابر حدیث پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم كه فرمود: «أَنَا وَ عَلِیٌّ أَبَوَا هذِهِ الْأُمَّةِ»؛ پدران معنوی امّت هستند. 
[2] - بحارالانوار، ج21، ص387.
 [3] - احزاب، 6.
 [4] - بحارالانوار، 23، ص259.
 [5] - الكافی ج3، ص424.
[6] - مستدرك‏الوسائل، ج12، ص54.
[7] - بحارالانوار، ج52، ص140.    
[8] - برگرفته از كتاب نینوا و انتظار.


پدیدآونده: سید مسعود پورسید‌آقایینوع مطلب : عاشورا و عاشوراییان، مهدویت و آخرالزمان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

پیوندهای روزانه
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
بیداری افکار،شبستر


گل نرگس

جهت ورود به سایت بچه شیعه کلیک کنید


 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic